Arabam.com Botu

Merhaba arkadaşlar. Müşterimin isteği üzerine arabam.com bir bot çalışmasına başladım ne yazıkki proje iptal oldu bende tamamlayıp sizle paylaşmak istedim :)

 

Bot bize ;

 

Kategoriler ,

Herhangi bir kategorinin Alt Kategorileri ,

Herhangi bir kategorinin içerisinde bulunan ilanlar ,

Herhangi bir kategorinin herhangi bir alt kategorisinin içerisinde bulunan ilanlar ,

Kategori veya alt kategoride bulunan ilanların diğer sayfaları ,

 

gibi bilgileri çekmemize yarıyor. Ayrıyeten OOP daha önce kullanmadıysanız mantık kavraması konusunda yardımcı olacağınıda düşünüyorum :) 

 

index.php içerisinde fonksiyon çalıştırma örnekleri bulunuyor zaten tek yapmanız gereken yorum satırından çıkarmanız olacaktır. Ama yinede küçük bir örnek göstereyim

 

print_r($arabamCom->categoryListContent('Klasik Araçlar' , 'Cadillac ' , '2' ));

 

Bu kod bize Klasik Araçlar Kategorisinin Cadillac Alt Kategorisinin 2. Sayfasındaki ilanları listeleyecektir. 1. Sayfayı listelemek için ise 

 

print_r($arabamCom->categoryListContent('Klasik Araçlar' , 'Cadillac ' ));

 

yapmanız yeterli olacaktır. Bu arada olmayan sayfayı çekme gibi kontroller yapmadım bu durumlarda hata olacaktır. Vaktim olursa geliştiririm :) Anlamadığınız bir yer olursa lütfen sormaktan çekinmeyin. Bu proje sadece eğitim amaçlı hazırlanmıştır bunu da unutmayın lütfen :)  İşinize yaraması dileğiyle :) 

 

Github

Proje İndirme & İnceleme : Github

Projenin Demosu : Demo


Yorumlar

Avatar
Oğuzhan ÇAKAR  - 6 Yıl Önce
Rica ederim @Necdet :) Bu derste ki örnek gibi istediğiniz sitenin HTML yapısını inceleyerek siteden veri çekebilirsiniz. Örneği Github üzerinden incelemelisiniz :)
Avatar
Necdet  - 6 Yıl Önce
Harika bir anlatım. Bu güzel bilgilerden ötürü müteşekkirim. Bu siteden ( https://www.turkulkusu.com ) nasıl veri çekebilirim?
Avatar
Oğuzhan ÇAKAR  - 8 Yıl Önce
Örnek verdiğiniz siteyi inceledim tahminimce bot ile siteye bağlandıktan sonra veri çekme başlatmadan önce verilerin gelmesini beklememiz gerekiyor. Bende merak ettim bu yüzden müsait olduğum bir anda inceleyip size sonucu haber veririm :)
Avatar
volkan karataş  - 8 Yıl Önce
Hocam javascript ile kodlanmış bir siteye nasıl bot yazarız.ornek olarak www.flashscore.com gibi.ben çok denedim bu siteye bot yazmayı.sadece takım isimleri ve maç sonucunu çekebildim.diğer veriler hep boş geliyor :(

Düşünceni Bizimle Paylaş